18.04.2017, godz.: 16:47

Leczenie wad zgryzu

dodane przez: red kategoria: Zdrowie

Stomatologia jest bardzo rozległą dziedziną medycyny, która nie zajmuje się tylko i wyłącznie leczeniem ubytków w jamie ustnej, ale również koryguje wszelkie rodzaju schorzenia i wady zgryzu. Odpowiedni zgryz ma nie tylko znaczenie czysto estetyczne, ale jest również bardzo ważny pod względem funkcjonowania organizmu człowieka. Trzeba bowiem wiedzieć, że problemy ze zgryzem mogą prowadzić do wielu innych problemów, jak chociażby wady wymowy.

Jedną z metod leczenia zgryzu jest aparat na zęby, który bardzo często wykorzystywany jest w leczeniu zębów u dzieci. Jeżeli dziecko posiada problem ze zgryzem już przy zębach mlecznych, to można rozpocząć terapię właśnie z wykorzystaniem aparatu ortodontycznego. Niemniej jednak, to stomatolog powinien podjąć decyzję o formie i czasie leczenia, zarówno w przypadku dziecka, jak i osoby dorosłej. Możliwości jest wiele, gdyż można zastosować aparaty ruchome lub stałe. Ten pierwszy można ściągnąć w dowolnym momencie, zaś aparat stały montowany bez możliwości samodzielnego ściągnięcia.

Do główny zalet aparatów ortodontycznych jest ich bardzo wysoka skuteczność. Minimalizacja wad zgryzu odbywa się stosunkowo szybko, o ile pacjent stosuje się do zaleceń, jakie daje mu lekarz dentysta. Stosowanie się do rad specjalisty pozwala uniknąć w przyszłości bardziej radykalnych narzędzi, jakimi posługuje się chirurgia stomatologiczna. Aparaty na zęby są pierwszą bronią w walce z wadami zgryzu i w większości pozwala na całkowite zażegnanie problemu. W szczególnych przypadkach potrzebne są interwencje chirurgiczne.

Pośród tych wszystkich zalet, aparaty ortodontyczne posiadają jedną wadę – zwiększają osadzanie się płytki nazębnej i utrudniają utrzymanie higieny. W przypadku aparatu ruchomego nie jest to aż tak trudne, gdyż zawsze można go wyjąć i umyć zęby zupełnie normalnie. Jeżeli jednak mamy założony aparat stały, to nie jesteśmy w stanie tak dokładnie oczyścić wszystkich miejsc jamy ustnej. Niemniej jednak, to niewielka niedogodność w porównaniu do wyleczenia wady zgryzu.