02.10.2016, godz.: 22:17

Skład modowy mężczyzny

dodane przez: red kategoria: Lifestyle, Moda

W tym artykule spróbujemy się pochylić nieco bardziej nad kwestiami modowymi, które dotyczą mężczyzn. Żyjemy w świecie, gdzie moda oraz sposób ubierania się odgrywa ogromne znaczenie i przekłada się na wiele różnych dziedzin życia. Przykładów można wymieniać bardzo wiele, a najprostszym może być chociaż charakterystyczny ubiór dla różnych subkultur, dzięki któremu mogą się one z powodzeniem wyróżniać. Mówiąc o subkulturach mamy na myśli zazwyczaj głównie reprezentantów różnych stylów muzycznych, a przecież taki termin mógłby się również spokojnie odnosić do innych grup społecznych. Inaczej ubierają się mężczyźni pracujący w biurach, a inaczej robotnicy spędzający cały dzień na budowie. Już na wstępie naszego artykułu widać doskonale, że ubiór nie tylko determinuje wiele rzeczy, ale sam jest również determinowany różnymi czynnikami.

Wiele osób twierdzi, że mężczyzna przez ubiór wyraża swój charakter, światopogląd oraz przekazuje bardzo wiele informacji. Jest to zasada, która zapewne ma odniesienie również do przedstawicielek płci pięknej, jednakże dzisiejszy artykuł będzie poświęcony bardziej panom. Wracając do kwestii wyrażania się poprzez ubiór, już na początku można dojść do kilku prostych wniosków. Przede wszystkim, styl mężczyzny przez pewien czas się zmienia i ewoluuje, aby dojść do poziomu dającego mu pełną satysfakcję. Ma to również związek z kreowaniem charakteru, nabywaniem doświadczenia życiowego oraz przeżywaniem wielu różnego rodzaju sytuacji, które również mają wpływ życie mężczyzny. Jest to całkiem logiczne, gdyż mały chłopiec nie przywiązuje jeszcze tak dużej wagi do swojego ubioru, jak jego starszy kolega. Z kolei gimnazjalista posiada już jakieś swoje preferencje w kwestii doboru ubrań, niemniej jednak są one zazwyczaj jeszcze dalekie od tego, jak będzie wyglądał za lat kilkanaście. Portfele męskie to prawdopodobnie jeden z pierwszych akcesoriów, którym się zainteresuje młody mężczyzna, chociaż w przyszłości jego pogląd może się bardzo zmienić.

Skoro już poruszyliśmy kwestię związku charakteru mężczyzny z jego ubiorem oraz chęcią wyrażania siebie przez to, co ma on aktualnie na sobie, to nadszedł czas spróbować dokonać lekkiej charakterystyki elementów ubioru oraz akcesoriów, które najbardziej interesują mężczyzn. Portfele męskie były już wspomniane w poprzednim akapicie i to właśnie one zazwyczaj są jednym z ważniejszych akcesoriów każdego faceta. Rzecz ta staje się coraz bardziej ważna, kiedy młody człowiek zaczyna zarabiać własne pieniądze i traktuje je z należytym szacunkiem. Im większy sukces zawodowy odnosi, tym naturalnie większa chęć reprezentacji tego faktu przy pomocy eleganckiego portfela męskiego.

Kolejnym elementem ważnym dla każdego mężczyzny są oczywiście jego buty – w tej kwestii niewiele różnimy się od kobiet, chociaż zazwyczaj posiadamy znacznie mniej par niżeli przedstawicielki płci pięknej. Czy portfele męskie powinny być dopasowane do butów? Tego raczej nikt nie rozstrzyga, więc panowie mają wolną rękę. Niemniej jednak twierdzi się, że prawdziwy mężczyzna powinien mieć w swojej szafie po jednej parze butów na każdą okazję, aby móc odpowiednio prezentować się w różnych wydaniach.

Nakrycie głowy również może stać się bardzo charakterystycznym i eleganckim elementem garderoby mężczyzny – może, ale nie musi. Ta kwestia w mojej ocenie jest o wiele bardziej skomplikowana, gdyż potrzeba bardzo dużej charyzmy i silnego charakteru, aby dobrać odpowiednie nakrycie głowy nie będące czapką z daszkiem lub zimowym nakryciem głowy. Do mody znowu zaczynają wracać eleganckie kapelusze, które wbrew przeświadczeniom wyglądają równie dobrze na głowach młodych mężczyzn, co na głowach ich dziadków.

Innym akcesorium ważnym dla mężczyzny jest niewątpliwie odpowiedni zegarek. Niemniej jednak, ta kwestia jest różnie respektowana, gdyż nie wszyscy są przekonani i przyzwyczajeni do noszenia czasomierzy na ręce. Istnieje również bardzo wiele osób, które nie są tego „nauczone” i po prostu nie potrzebują tego rodzaju gadżetów. Jeżeli już jednak mężczyzna nosi zegarek, to zdecydowanie dobrze on będzie wyglądać na lewej ręce – nie pytajcie dlaczego, tak się po prostu przyjęło. To taka sama zasada jak ta, że portfele męskie nie powinny wypychać kieszeni naszych spodni, lecz o wiele lepiej schować je w wewnętrznej kieszeni kurtki lub marynarki.

Przez większą część artykułu skupialiśmy się głównie na akcesoriach i zwinne omijaliśmy generalne elementy ubioru – no może poza butami. Rozważać nad odzieniem górnym i dolnym można bardzo długo, lecz nie o to tutaj chodzi. Jedyne co powinniśmy zapamiętać, to aby cały nasz „wystrój” zgrywał się ze sobą. Można to zrozumieć w sposób prosty, czyli każdy doskonale wie, że nie wypada zakładać do garnituru butów sportowych – chociaż spotykałem mężczyzn i w takich wydaniach. Przytoczony przypadek należy do kategorii skrajnych, lecz im większy dostęp będziemy mieć do własnych, szczerych preferencji modowych, tym częściej zaczniemy zauważać rzeczy, które nam nie pasują. Dlatego tak ważne jest, aby kupując nowy element ubioru zastanowić się nad tym, czy będzie on pasował do tego co mamy obecnie w swojej szafie. Momentem krytycznej przemiany będzie uświadomienie sobie, że koszulka trzymana w rękach idealnie odwzorowuje moją osobę, ale cała szafa w domu do niej nie pasuje – nie bójmy się zmian, gdyż zazwyczaj są one początkiem czegoś dobrego. Zaczynajmy je od rzeczy mniejszych, jakimi mogą być chociażby wspomniane już kilkakrotnie portfele męskie.