07.12.2016, godz.: 15:25

Wymień pieniądze na samochód

dodane przez: red kategoria: Finanse

Bardzo popularnym procederem w Polsce jest zakup zagranicznych samochodów, które trzeba najpierw sprowadzić. Na ulicach praktycznie każdego dnia można spotkać nowe auta, które są kupowane zazwyczaj od zachodnich sąsiadów. Specjalne raporty pokazują, że już w pierwszych trzech miesiącach bieżącego roku sprowadzono do Polski aż ćwierć miliona pojazdów z zagranicy. Liderem są jak zwykle Niemcy, od których kupujemy największą ilość samochodów.

Cena sprowadzanego samochodu nie jest wbrew pozorom zależna od jego wieku, lecz przebiegu. Wobec tego, niekiedy kilkunastoletni samochód posiadający mały przebieg, może być droższy od samochodu młodszego, ale mającego za to więcej kilometrów na liczniku. Musimy jednak pamiętać, że cena auta to nie jedyny wydatek związany z jego kupnem, gdyż dochodzi do tego również akcyza oraz przetransportowanie pojazdu do Polski. Wydatków jest sporo, dlatego warto postarać się zaoszczędzić jak najwięcej na wymianie waluty.

Zakup potrzebnej waluty w banku to raczej kiepski pomysł, gdyż zapłacimy za nią krocie. Niewiele lepiej jest w przypadku stacjonarnych kantorów, które również nie mogą sobie pozwolić na atrakcyjne kursy. Nieco inaczej jest jednak w przypadku kantorów internetowych, które posiadają bardzo opłacalną ofertę. Działają one w Polsce dopiero kilka lat, lecz już zdążyły zdobyć sporą popularność i zyskać zaufanie milionów Polaków.

Biorąc pod uwagę dużą liczbę transakcji, kantory online są w stanie zaoferować swoim klientom o wiele niższy spread oraz bardziej opłacalne kursy niżeli banki oraz tradycyjny kantor. Najlepiej będzie to zobrazować na przykładzie kupna pojazdu za przykładową cenę 5 500 euro. Wymieniając walutę w jednym z internetowych kantorów, za taką ilość europejskiej waluty zapłacimy w zaokrągleniu 23 760 złotych (kurs z dnia 16.09.2016). Taka sama operacja w bankach mogłaby kosztować nas nawet 25 000 złotych. Doskonale widać, że dokonując transakcji w kantorze online, możemy zaoszczędzić nawet ponad 1 000 złotych, przy kupnie samochodu za podaną kwotę. To musi się opłacać!